Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 567 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Zawada

niedziela, 01 listopada 2009 18:32


Woj. Małopolskie

Kościół św. Marcina Biskupa z 2 poł. XV w. Kościół drewniany, jednonawowy, konstrukcji zrębowej.  Orientowany, zbudowany w stylu późnogotyckim. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża konstrukcji słupowej o lekko pochyłych ścianach z nadwieszoną izbicą. Nawę otaczają charakterystyczne soboty, dodane prawdopodobnie w XVIII lub XIX wieku. Stromy dach jednokalenicowy, kryty gontem. Stropy płaskie, z zaskrzypieniami w nawie. Wnętrze, przykryte płaskim stropem, posiada barokowy wystrój. W ołtarzu głównym z I połowy XVII wieku znajduje się obraz patrona kościoła i rzeźby świętych Wojciecha i Stanisława. Na belce tęczowej barokowy krucyfiks z XVIII w. Rokokowo - klasycystyczne organy wykonała na przełomie XIX i XX wieku firma Rieger z Karniowa. Ciekawostką jest łańcuch zawieszony pomiędzy prezbiterium, a nawą. Według miejscowej tradycji wykonał go z jednego kawałka drewna ślepy pasterz.


Podziel się
oceń
3
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Skrzyszów

niedziela, 01 listopada 2009 18:19

Woj. Małopolskie

Kościół p.w. Świętego Stanisława Biskupa z 1517 r. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany w stylu późnogotyckim. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią i małą kruchtą. Dwie kaplice boczne (tzw. męska i żeńska), tworzą pozorny transept. Zamknięte trójbocznie o kalenicach niższych od nawy. Wieża konstrukcji słupowej, o pochyłych ścianach ku górze z izbicą z obejściem (tzw. hurdycją). Dach jednokalenicowy, kryty gontem z wieżyczką na sygnaturkę. Świątynia częściowo otoczona otwartymi podcieniami wspartymi na słupach. Wewnątrz stropy płaskie. Trzy portale późnogotyckie w kształcie tzw. oślego grzbietu, oraz tzw. długoszowskie (ośli grzbiet z schodkowaniem). Belka tęczowa z późnogotyckim krucyfiksem z k. XV w. i barokowymi figurami z XVIII w. MB Bolesnej i Świętego Jana Ewangelisty. Chór muzyczny wsparty na czterech parach słupów z rokokowymi organami z XVIII w. Zachowane resztki polichromii późnogotyckiej z ok. 1517 i rokokowej z 1777 r. Pozostała polichromia na ścianach i stropie - secesyjna, ornamentalna z 1907 r., autorstwa Jana Bukowskiego. Barokowe: ołtarz główny, ołtarz boczny z XVIII w. Jeden ołtarz boczny późnorenesansowy z XVII w. Rokokowy ołtarz w kaplicy. Późnobarokowa ambona, chrzcielnica drewniana, organy i ławy z XVIII w. W prezbiterium bogato zdobione późnogotyckie stalle z XV w. Z kościoła pochodzi cenna, bizantyjska ikona MB z Dzieciątkiem z XV w., rzeźba gotycka Świętej Barbary z k. XV w. i skrzydła późnogotyckiego tryptyku z p. XVI w. - obecnie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.


Podziel się
oceń
1
1

komentarze (22) | dodaj komentarz

Łęki Górne

niedziela, 01 listopada 2009 18:15

Woj. Podkarpackie

Kościół p.w. Świętego Bartłomieja w 1484 r. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drzewa modrzewiowego w tradycji późnogotyckiej. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną, murowaną zakrystią. Wieża od frontu, konstrukcji słupowej z izbicą, poprzedzona kruchtą. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z wieżyczką na sygnaturkę. Zachowane dwa ostrołukowe portale gotyckie z k. XV w. Wnętrze otynkowane. Stropy płaskie, w nawie z zaskrzynieniami, wsparte na sześciu słupach. Polichromia figuralna i ornamentalna z 1966 r., autorstwa Ireny Wojnickiej, Heleny Majewskiej i Bolesława Duszy. W łuku tęczy krucyfiks barokowy z XVII w. Chór muzyczny z organami rokokowymi z 2 poł. XIX w. Ołtarz główny rokokowy z 2 poł. XVIII w. Ołtarze boczne rokokowe z 2 poł. XVIII w. Ambona barokowa z płaskorzeźbami czterech ewangelistów. Chrzcielnica drewniana, późnorenesansowa z p. XVII w. Obraz o cechach bizantyjskich, Zaśnięcia NMP z XV w


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

Gogołów

niedziela, 01 listopada 2009 18:12

Woj. Podkarpackie

Kościół p.w. Świętej Katarzyny z 1672 r. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany w tradycji gotyckiej. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z przylegającą z boku zakrystią. Wieża konstrukcji słupowo - ramowej od frontu z izbicą, o ścianach zwężających się ku górze i z kruchtą w przyziemiu. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Okna tylko od strony południowej. Wnętrze zdobi bogata polichromia. Stropy płaskie. Chór muzyczny z rokokowym prospektem organowym z 2 poł. XVIII w. Ściana tęczowa o prostokątnym wykroju, z belką tęczową z barokowym krucyfiksem z 2 poł. XVII w. Zachowane trzy portale z XVII w., zamknięte łukiem tzw. oślego grzbietu. Ołtarz główny barokowy z 2 poł. XVII w. Dwa ołtarze boczne neobarokowe z lat 1872 - 74. Ambona barokowa z XVII w. Chrzcielnica kamienna, późnogotycka z 1 poł. XVI w. z drewnianą, rokokową pokrywą i z herbem Leliwa. Murowana dzwonnica w ogrodzeniu typu parawanowego z lat 1873 - 81.


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Lubla

niedziela, 01 listopada 2009 18:09

Woj. Podkarpackie

Kościół p.w. Świętego Mikołaja z k. XV w. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego w stylu późnogotyckim. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Z boku nawy kruchta. Wieża konstrukcji słupowo - ramowej z izbicą, o zwężających się ścianach ku górze. Zwieńczona dachem namiotowym i hełmem stożkowym z latarnią. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z wieżyczka na sygnaturkę. Przyziemie świątyni osłonięte fartuchem gontowym. Wewnątrz stropy płaskie, wsparte na czterech słupach z zaskrzynieniami w nawie. Dwa portale późnogotyckie o kształcie oślego grzbietu. Belka tęczowa z krzyżem barokowym z 2 poł. XVII w. i sześcioma aniołkami z 2 poł. XVIII w. Ołtarz główny i ołtarze boczne, późnobarokowe z 1709 i 1769. Ambona rokokowa bogato rzeźbiona z 1778 r. Konfesjonał późnobarokowy z 2 poł. XVIII w. Cenne obrazy i rzeźby. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowo - ramowej, kryta dachem dwuspadowym.


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Haczów

niedziela, 01 listopada 2009 18:01


Woj. Podkarpackie
Kościół p.w. Wniebowzięcia Matki Boskiej i Świętego Michała Archanioła pochodzi prawdopodobnie z 1 poł. XV w., a być może nawet z k. XIV. Jest to największy drewniany kościół konstrukcji zrębowej w Europie, należy także do najstarszych tego typu budowli. Wieża, podcienia i wieżyczka na sygnaturkę dobudowane ok. 1624 r. w trakcie gruntownego remontu po uszkodzeniach w czasie najazdu tatarskiego. W 1955 r. pod tynkiem odkryto zachowaną polichromię (uważana za najstarszą polichromię figuralną w europie !!!). Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO w dniu 3 lipca 2003 r. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany w stylu gotyckim. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wspólny stromy dach - jednokalenicowy dla nawy i prezbiterium, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Wieża o wysokości 25 m konstrukcji słupowo - ramowej, o zwężających się ścianach ku górze z izbicą. Cały kościół otoczony sobotami wspartym na drewnianych słupach. Unikatowe są zakończenia wsporników w kształcie głowy w prezbiterium. Z boku bardzo ciekawy portal gotycki z misternymi okuciami drzwi. Stropy płaskie, w nawie z zaskrzynieniami. Bardzo cenna polichromia figuralno - ornamentalna z 1494 r. z scenami Męki Pańskiej, zabójstwem Świętego Stanisława, Koronacji MB i wizerunkiem Świętego Michała Archanioła w prezbiterium. W nawie sceny Genesis i postacie Świętych, w tym monumentalna postać Świętego Krzysztofa. Pod chórem Chusta Świętej Weroniki i męczeństwo Świętego Sebastiana. Polichromia jest największym przykładem malarstwa ściennego z końca XV w. zachowana w Polsce. Najstarsze są malowane krzyże konsekracyjne datowane, na co najmniej 1 poł. XV w. Barokowy ołtarz główny z k. XVII w. Cztery rokokowe ołtarze boczne z 2 poł. XVIII w. W kaplicy kopia gotyckiej rzeźby z p. XV w. MB Bolesnej - Pieta (oryginał przeniesiony do nowego kościoła) ukoronowanej przez papieża Jana Pawła II w 1997 r. Obok świątyni drewniany spichlerz plebański.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (16) | dodaj komentarz

Blizne

niedziela, 01 listopada 2009 17:55

Woj. Podkarpackie

Kościół p.w. Wszystkich Świętych z ok. poł. XV w. Wieżę dobudowano w latach 1646 - 49. W latach 1964 - 71 odsłonięto najciekawsze fragmenty polichromii. Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO w dniu 3 lipca 2003 r. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany w stylu późnogotyckim. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża konstrukcji słupowo romowej, w górnej części oddzielona od nawy, zwieńczona baniastym hełmem blaszanym z latarnią. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczona hełmem blaszanym z latarnią. Okna tylko od strony południowej. Belka tęczowa - arkadowa z barokową Grupą Pasyjną. Strop w nawie płaski z zaskrzynieniami, w prezbiterium z malowanymi iluzjonistycznie kasetonami z 1549 r. Polichromia figuralna - ornamentalna. W prezbiterium (cykl Męki Pańskiej) z 1549 r. i w nawie (duża scena Sądu Ostatecznego, wizerunki Świętych: Pawła, Piotra i Jakuba i ewangelistów) z 1649 r. Postacią oprawców w scenach męczeństwa nadano orientalne cechy - echa najazdu tatarskiego z 1624 r. Malowidła były fundowane przez bogatych chłopów, o czym świadczą napisy fundacyjne. Najstarsze są malowane krzyże konsekracyjne, datowane na k. XV w. Trzy ołtarze barokowe z XVIII w. ze starszymi elementami. Ambona z renesansową polichromią z 1604 r. Chrzcielnica z 1 poł. XVIII w. Cudowna figura MB Łaski Pełnej z drewna lipowego z ok.1500 roku (szkoła W. Stwosza). Kościół otacza drewniane ogrodzenie z daszkiem gontowym i murowanymi kapliczkami (najstarsze z XIX w.). Obok kościoła drewniany zespół plebani z okresu od XVII do XVIII w. z wikarówką, organistówką, stodołą, spichlerzem i szpitalem dla ubogich. Szkoła parafialna z XIX w. Ogrodzenie drewniane z daszkiem gontowym i 356 sztachetami, 12 słupami i czterema kapliczkami symbolizujące dni, miesiące i pory roku.


Podziel się
oceń
4
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Jasienica Rosielna

niedziela, 01 listopada 2009 17:49

Woj. Podkarpackie

Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z 1770 r. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany w stylu późnobarokowym. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z bocznymi zakrystią i składzikiem po bokach. Od frontu fasada dwuwieżowa z zegarem z 1810 r. z kruchtą pośrodku, zwieńczoną trójkątnym szczytem. Niskie wieże konstrukcji słupowo - ramowej. Zwieńczone baniastymi, barokowymi hełmami blaszanymi z latarniami. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną baniastym hełmem blaszanym z latarnią. Wnętrze podzielone filarami na trzy nawy. Strop płaski z fasetą, wspólny dla nawy i prezbiterium. Belka tęczowa o falistym wykroju z rokokową Grupą Pasyjną z 2 poł. XVIII w. Polichromia figuralno - ornamentalna i iluzjonistyczna z 1870 r., autorstwa Jana Tabińskiego, przemalowana w 1930 r. przez Mariana Stroińskiego. Ołtarz główny i dwa boczne, ambona, konfesjonały i ławki kolatorskie rokokowe z k. XVIII w. Kamienna chrzcielnica barokowa z rokokową drewnianą pokrywą. W kruchcie zachowany nadpalony krucyfiks, pochodzący ze spalonego kościółka cmentarnego. Świątynia posiada krypty pod prezbiterium. Dzwonnica murowana, parawanowa z gotyckim dzwonem.


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Humniska

niedziela, 01 listopada 2009 17:46

Woj. Podkarpackie

Kościół p.w. Świętego Stanisława Biskupa z XV w. (możliwe, że z 1408 r.). Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany na planie krzyża w stylu gotyckim. Ramiona boczne tworzące transeptu z kaplic po bokach nawy, zamkniętych trójbocznie o kalenicy niższej od nawy. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną murowaną zakrystią. Kruchta od frontu nawy i dwie mniejsze po bokach kaplic. Dach jednokalenicowy, kryty blachą miedzianą z wieżyczką na sygnaturkę. Dachy kaplic zwieńczone małymi wieżyczkami. Świątynia otoczona w przyziemiu fartuchem gontowym. Wewnątrz stropy płaskie. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach. Ściana tęczowa o łuku półkolistym z belką tęczową z barokowym krucyfiksem z XVII w. Polichromia z 1932 r., autorstwa Włodzimierza Lisowskiego. Późnorenesansowy ołtarz główny z 1 poł. XVII w. Cztery późnobarokowe ołtarze boczne z XVIII w. Ambona barokowa z 1717 r. Gotyckie, kamienne: chrzcielnica i kropielnica z XVI w. Dzwonnica murowana, arkadowa. Współczesne ogrodzenie kamienno - drewniane.


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

Ulucz

niedziela, 01 listopada 2009 17:43

Woj. Podkarpackie

Cerkiew greckokatolicka p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego z 1659 r. Obecnie filia Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Obiekt był chroniony przez podwójny mur z dwoma wieżami. Jedna spłonęła w1939 r., a drugą rozebrano w 1947 r. przez miejscowy PGR. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Zbudowana z belek modrzewiowych i drewna jodłowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma bocznymi zakrystiami. Wejście główne osłonięte obszernym podcieniem wspartym na słupach. Nad nawą zrębowa kopuła ośmioboczna, osadzona na walcu z podwójnie łamanym zadaszeniem. Zwieńczona hełmem drewnianym z pozorną latarnią. Dachy kryte gontem. Świątynia otoczona podcieniami. Dwa portale wejściowe ozdobione łukami w kształcie oślego grzbietu. W prezbiterium i babińcu sklepienie pseudokolebkowe, w nawie sklepienia z belek. Polichromia figuralna z lat 1682 - 83, autorstwa Stefana Dzengałowycza. Częściowo zatarte scenami z życia i pasji Chrystusa, wizerunki Ewangelistów. Ciekawe przedstawienie fundatora polichromii i grupy modlących się osób. Ikonostas z 1682 r. o cechach późnorenesansowych z ikonami przeniesiony do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.


Podziel się
oceń
6
1

komentarze (9) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 21 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  111 511  

O moim bloogu

Strona o kościołach i cerkwiach drewnianych w Polsce i nie tylko.

Szukajcie a znajdziecie...

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Głosuj na bloog


Zobacz jak inni ocenili mojego bloga

Statystyki

Odwiedziny: 111511
Wpisy
  • liczba: 155
  • komentarze: 419
Galerie
  • liczba zdjęć: 148
  • komentarze: 52
Punkty konkursowe: 339
Bloog istnieje od: 4000 dni


Szablony Inventive

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Wiadomości